חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

חיפוש

תפריט

מכתב תודה: רעיונות ודוגמאות

מכתב תודה

מה לכתוב במכתב תודה – רעיונות ודוגמאות

זקוקים לעזרה במציאת המילים הנכונות למכתב תודה שאתם כותבים עבור אדם יקר, קולגה או בעל מקצוע שסיפק לכם סיוע יוצא מן הכלל?

אל דאגה – אנחנו כאן כדי לסגור לכם את הפינה! במדריך שלפניכם, נציג לכם טיפים לכתיבת מכתב תודה והערכה בהתאמה להקשר, עם דוגמאות למכתבי תודה שיעזרו לכם להעביר לנמען את הכרת התודה שלכם בצורה הכנה והטובה ביותר. שנתחיל?

למי כדאי לכתוב מכתב תודה ומדוע זה חשוב כל כך?

כאשר אנשים עושים למעננו משהו נחמד, מושיטים לנו עזרה או נותנים לנו מתנה – קטנה כגדולה – זה מרגיש נפלא. הענקת מתנות באופן ספציפי כגון זר פרחים מרהיב עם מכתב תודה, נחשב כמפגן של אכפתיות, התחשבות ואהבה בכל מקום בעולם.

זוהי מוסכמה חוצת יבשות ותרבויות בין אנשים, אשר מטבע הדברים – מובילה גם לציפייה שתשיבו לאדם שהיטיב עמכם כגמולו ותביאו לידיעתו את ההערכה רבה שאתם רוחשים כלפיו וכלפי המחשבה שהשקיע בכם.

הכרת טובה והוקרת תודה הן הבסיס שעליו נשען הצורך של אנשים להמשיך ולעשות טוב למען זולתם. כדי שהצורך הזה לא יעלם מן העולם – חשוב שהמעשים היפים שאחרים עושים עבורנו, לא יתקבלו כדבר מובן מאליו. לכן חשוב להקדיש מזמננו כדי להודות בצורה מכובדת ומכבדת לאנשים האכפתיים בחיינו.

איך כותבים מכתב תודה שיגרום למקבלו להרגיש מוערך?

מכתבי תודה הם דרך נפלאה להביע את הכרת התודה שלכם לאדם מסוים שעזר לכם או פשוט נמצא שם עבורכם ברגעים החשובים בחייכם.

יחד עם זאת, כשאנשים מתיישבים לנסח כמה מילות תודה, הם לעיתים מוצאים את עצמם חווים מעין “בלאק אאוט” ומתקשים למצוא את המילים הנכונות שיבטאו באופן המדויק ביותר את ההערכה שהם רוחשים לנמען.

אז אם גם אתם נאבקים עם כתיבת מכתב התודה ה”אידאלי” – ראשית, כדאי שתדעו שאתם לא לבד. אנשים רבים מרגישים בדיוק כמוכם כזה מגיע לכתיבת מכתבי הערכה וכתיבה באופן כללי.

שנית, חשוב שתזכרו גם  כי אין באמת דבר כזה “מכתב תודה אידיאלי”. אתם לא מועמדים לפוליצר וממש לא צריכים לכוון למושלם. פשוט הקפידו להעלות על הכתב את רגשותיכם כלפי אותו אדם שהיטיב עמכם ולהעביר את הכתוב לידיו.

תהיו בטוחים שכמה מילות תודה צנועות ופשוטות, בהכרח עדיפות על להימנע לחלוטין מכתיבת המכתב.

למה כדאי לכם להקדיש מזמנכם לכתיבת מכתבי תודה

כשאדם מסוים עושה למענכם דבר נחמד או מועיל, זה אך מוצדק שתקדישו מעט מזמנכם כדי להוקיר תודה על המאמץ שלו באמצעות כמה מילים חמות.

מכתבי תודה הם דרך נפלאה להראות לזולתכם שאתם מעריכים את המחשבה שהושקעה בכם, את ההשתדלות שנעשתה למענכם או את האדיבות שהופגנה כלפיכם. בסופו של דבר, יש כאן גם עניין של תועלת אישית: כאשר אתם גורמים לאנשים בחייכם להרגיש שאתם שמים לב למעשיהם ומעריכים אותם, אתם מעניקים להם מוטיבציה להשקיע במערכת היחסים עמכם גם בעתיד. זה אומר שגם אתם וגם הנמען – יוצאים נשכרים מכתיבת מכתב התודה.

אבל מה כותבים במכתב תודה?

כשאתם מתחילים לנסח את מכתב התודה שלכם, חשבו על איך אתם מרגישים. הרי מטרתו של המכתב שאתם כותבים היא ליידע את האדם שאליו הוא ממוען כיצד מעשיו השפיעו עליכם. לכן כל מה שעליכם לעשות כדי לכתוב מכתב תודה מוצלח, הוא להקשיב ללב שלכם ולהמשיך משם! 

אל תסתבכו – פשוט כתבו מהלב

לפעמים, החשש מכתיבתו של מכתב תודה מוביל לכך שאנשים דוחים את כתיבתו שוב ושוב, עד שלבסוף שליחת המכתב נעשית לא רלוונטית.

אולם דחיינות מהסוג הזה לא רק מובילה לכך שאנחנו מסתובבים עם תחושת אשם על עוד משימה שהיינו צריכים לבצע ולא השלמנו, אלא גם גורמת עוול מסוים לאדם שלא הודינו לו. לכן ההמלצה שלנו היא להעלות על הכתב את כל מה שאתם מרגישים, גם אם זה לא מנוסח באופן הקוהרנטי ביותר.

תהיו בטוחים שגם הודעת תודה קצרה, בהחלט עדיפה על כלום. אף שקל לדחות את כתיבתו של מכתב תודה כשאתם לא יודעים מה לומר בדיוק, עצם זה ששלחתם לאדם מכתב עם כמה מילים שנכתבו מדם לבכם, תספיק כדי לשמח אותו ולהראות לו שאתם מעריכים אותו, מכבדים אותו וחושבים עליו.

השאלות שיקלו עליכם בניסוח מכתב תודה או מכתב הוקרה

ההחלטה מה לכתוב במכתב תודה תלויה אך ורק בהקשר שבו הוא נכתב. לכן כדאי שתשאלו את עצמכם מספר שאלות מנחות לפני שאתם מתיישבים לכתוב את המכתב שלכם. לדוגמא:

 1. מה היה האירוע שבו הנמען סייע לכם, ביצע מחווה לטובתכם או העניק לכם מתנה?
 2. איזה סוג של עזרה או מתנה קיבלתם ממנו?
 3. מה אופי הקשר ביניכם לבין האדם הזה? (בן משפחה, מכר, חבר, קולגה, איש מקצוע, או אדם זר).

מענה על השאלות הפשוטות הללו יספק לכם את הבסיס שעליו תוכלו להישען בניסוח מכתב התודה האישי שלכם. הקפידו לציין על מה אתם מודים למקבל המכתב, מדוע הדבר שעשה למענכם משמעותי עבורכם וכמה אתם אסירי תודה על המחווה.

מתי לשלוח מכתב תודה או הודעת תודה?

אף שתמיד נעים לגלות שהאנשים סביבנו שמים לב אלינו ומעריכים אותנו, בסופו של דבר כולנו אנשים עובדים ועסוקים למדי ביום יום. לכן רוב האנשים לא באמת מצפים שתשבו לכתוב להם מכתבי תודה על כל מחווה קטנה שהם עושים למענכם. אז מתי זה בכל זאת נדרש? להלן כמה דוגמאות למקרים שבהם מתבקש לשלוח הודעות תודה לאנשים: 

מכתב תודה לאדם שנתן לכם מתנה

רובנו מקבלים מתנות מדי שנה ביום ההולדת שלנו ולפעמים גם בחגים ומועדים מיוחדים כמו יום האישה או יום האהבה. בנוסף, אנו מקבלים מתנות גם בהקשר לאירועים משמעותיים יותר בחיינו, כמו מתנות בר או בת מצווה, מתנת גיוס, מתנות חתונה (גם צ’ק זו מתנה, כמובן), מתנות לימי נישואין, מתנות ללידה, וכן הלאה.

כאשר אתם מקבלים מתנות באחת מההזדמנויות הללו, מצופה מכם להביע את הכרת התודה שלכם בעזרת הודעת תודה.

להלן כמה רעיונות למילים מרגשות ונוגעות ללב שתוכלו לכתוב במכתב התודה או הודעת התודה שתשלחו למעניק המתנה:

 • וואו, קלעת בול! תודה על המתנה המדהימה!
 • אין לי מילים לתאר כמה התרגשתי מהמתנה המושקעת שלך. תודה מכל הלב!
 • איזה כיף שחשבתם עלי. תודה רבה, שימחתם מאוד!
 • תודה רבה על [המתנה שקיבלתם]. זה מדהים וגם אתם.

מכתב תודה לאדם שארגן למענכם אירוע או עזר לכם לארגן

בין אם מדובר על מסיבת רווקים, מסיבת רווקות, חינה, שבת חתן, או חגיגת יום הולדת גדולה, חשוב שהאנשים שיסייעו לכם לחגוג את היום שלכם, ידעו שאתם מעריכים את ההשקעה והמאמץ שלכם. הדרך הקלה והיעילה ביותר להביע את ההערכה הזאת, היא כמובן, לכתוב להם כמה מילים מהלב. הנה כמה דוגמאות שיכולות לשמש אתכם:

 • תודה רבה שארגנת עבורי [סוג אירוע] כזו נהדר/ת. ההשקעה שלך כל כך לא מובנת מאליה. אין כמוך בעולם!
 • אין מילים שיבטאו כמה אני מעריך/ה את כל מה שעשית עבורי. הצלחת להפוך את [סוג האירוע] שלי לחוויה שלעולם לא אשכח. תודה ענקית לך!
 • המחשבה והאכפתיות שהשקעת בתכנון [סוג האירוע] שלי עדיין מדהימות אותי. תודה רבה שהפכת את היום הזה לבלתי נשכח. את/ה פשוט מדהים/ה.
 • תודה שהיית חלק מאחד הרגעים הכי משמעותיים בחיי. הצלחת להפוך את החוויה ללא פחות ממושלמת.
 • תודה שחגגת איתי את [סוג האירוע] שלי. עשית לי את היום!

 

מכתב תודה לממליצים

אם הבוס או הקולגה שלכם כתבו עבורכם מכתב המלצה או הסכימו לשמש כממליצים שלכם כשהייתם בתהליכי חיפוש עבודה, כמה מילות תודה יסייעו לכם להביע את ההערכה שלכם על התמיכה והזמן שהשקיעו כדי לסייע לכם (בין אם התקבלתם למשרה או להתמחות שרציתם ובין אם לא). 

הנה כמה רעיונות שיעזרו לכם להתחיל:

 • תודה ענקית על ההמלצה שסיפקת עליי לתפקיד [תפקיד]. מנהל הגיוס התקשר להציע לי את המשרה!
 • תודה רבה שהסכמת לעזור לי עם שיחות הממליצים. אני מעריך/ה את עזרתך מאוד.
 • תודה רבה על מכתב ההמלצה המפרגן שכתבת עבורי. אני אעדכן אותך בהתקדמות שלי בתהליך הקבלה ללימודי תואר שני.
 • תודה שהסכמת לשמש כממליץ/ה שלי. זה ממש חשוב לי.

 

מכתב תודה לאדם שעשה לכם טובה

מכתבי תודה אינם מיועדים רק לאירועים מיוחדים. גם אם מישהו עזר לכם בביצוע משימות בסיסיות יחסית, כמו להאכיל את החתול שלכם, להשקות את העציצים שלכם או לאסוף את הדואר שלכם בזמן שהייתם בחופשה, בהחלט מגיעה לו תודה מכם. 

לא בטוחים איך להתחיל? הנה כמה גרסאות של מכתב תודה לדוגמא שתוכלו לקבל מהן השראה:

 • תודה רבה על [הטובה]! אני מעריך/ה מאוד את העזרה שלך עם זה.
 • זה היה ממש יפה מצידך שעזרת לי עם [הטובה]. תודה מכל הלב.
 • תודה שהיית שם עבורי כשהייתי צריך אותך. את/ה חבר/ה ממש טוב/ה.
 • תודה על העזרה המדהימה שלך עם [הטובה]. אין לך מושג כמה זה משמעותי עבורי.

כמובן, אף שיש אנשים ששמחים לקבל מכתבים עם מעטפה ובול בדואר, כיום מספיק לשלוח גם מכתב תודה כהודעת SMS, וואצאפ או מייל, או בפתק / כרטיס ברכה קטן, אם הטקסט מצורף לשי שאתם שולחים לנמען. לא משנה באיזו דרך תבחרו להביע את ההערכה שלכם, זכרו שבסופו של יום, תשומת הלב האישית היא זו שעושה את ההבדל.

מתקשים בניסוח מכתב התודה שלכם? תנו לפרחים לדבר בשמכם

מכירים את המשפט משירה המפורסם של עפרה חזה: “אין לי ראש למילים ארוכות”? אם אתם מזדהים, ודאי תשמחו לגלות שיש עוד דרכים יצירתיות שבהן תוכלו להעביר את הכרת התודה שלכם מבלי לשבת ולנסח מכתב תודה. משלוח פרחים, למשל, הוא דרך נפלאה להגיד תודה לאנשים שהיו שם עבורכם בדיוק כשנזקקתם להם, ליוו אתכם ברגעים משמעותיים בחייכם או עשו משהו יפה למענכם. 

גם אם אתם בכל זאת חשים צורך לרשום כמה מילים, הוספת זר פרחים, עציץ פורח או שי קטן לכרטיס הברכה, הם דרך נפלאה לשדרג בענק את מחוות התודה שלכם ולהביע את הערכתכם בצורה מרגשת אפילו יותר. 

פרחים במקום מילים – דרך יצירתית ומרגשת להגיד תודה מכל הלב

כשאתם מרגישים שאין מספיק מילים כדי להודות לאדם שעזר לכם או פינק אתכם, פרחים זו התשובה! כי למה להכביר במילים כשאפשר לדבר בפרחים? באתר “פרחים בנעם” תוכלו להתרשם ממגוון זרי פרחים טריים הישר מהמגדל לצרכן, עציצים פורחים, צמחים אקזוטיים, חבילות שי מרשימות ועוד רעיונות נפלאים למתנות תודה והוקרה שתוכלו לשלוח למגוון אזורים בארץ. 

את ההזמנה תוכלו לבצע בקלות בחנות האונליין שלנו, בטלפון או בהודעת ווצאפ, והשי הנפלא שבחרתם, ישלח ליעדו בהקדם. 

פרחים בנעם

הצטרפו לניוזלטר שלנו ותקבלו את המבצעים הכי חמים לפני כולם!

+ 15% הנחה

על הקניה הבאה שלכם!

שלום אורח

בואו לרשימה שלנו

תהיו הראשונים שידעו על מבצעים ועל פרחים מיוחדים שמגיעים אלינו לחנות

דילוג לתוכן